A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára (MTAK) Kosztolányi Dezső Irodalmi Adatbázis címmel adott közre válogatást a költői-írói életműre vonatkozó szakirodalomból. Az adatbázis kettős céllal készült. „Egyfelől, az akadémiai keretekben jelenleg is folyó Kosztolányi-kutatáshoz és az életmű kritikai szövegkiadásához kapcsolódva, egy átfogó szakbibliográfia szerkesztése volt a célunk – írja a gyűjtemény szerkesztője, Sallai-Tóth László. – Másfelől, a tapasztalat azt mutatja, hogy a tudományos közlemények repozitóriumban való elhelyezése a természet- és élettudományokban már elfogadott tendencia, a humán tudományokban azonban a szemléletváltás még várat magára.”
A Kosztolányi-adatbázis ötletét a szerző halálának 80. évfordulója adta. A gyűjtemény kulcsszavas, valamint tárgyszófelhő, illetve böngészhető listák szerinti keresést tesz lehetővé. Az adatbázisban nemcsak a tanulmányok bibliográfiai adatai, hanem azok teljes szövege megjeleníthető és letölthető. Ugyancsak letölthető a 2010 óta megjelent – Dobos István, Veres András és a tavaly (2006-ban) elhunyt Szegedy-Maszák Mihály által szerkesztett – kritikai kiadás (Kosztolányi Dezső Összes Művei) több kötete: A szegény kisgyermek panaszai; a Béla, a buta és A rossz orvos; valamint a Pacsirta és az Aranysárkány.
Hasonló tematikus gyűjteményt tettek közzé az MTAK munkatársai 2016 őszén az akadémiai Vörösmarty-kiállítás alkalmából. Bár a tárlat március közepétől nem látogatható, az irodalmi adatbázis és a virtuális kiállítás továbbra is az érdeklődők rendelkezésére áll. A Vörösmarty-adatbázis honlapjáról a kiállítás negyvenoldalas kísérőfüzete mellett a Videotoriumból Babus Antal tárlatvezetése is megtekinthető és letölthető.
“Kosztolányi Dezső Irodalmi Adatbázis” bejegyzéshez egy hozzászólás